Analiza wyników ankiety "Pogańskie bóstwa"

    Czy interesujesz się mitologią oraz wierzeniami przedchrześcijańskimi?  
    Czy wiesz jak nazywa się słowiański bóg nieba, ognia i kowalstwa?  
    Swaróg Słońce od zawsze było czczone, we szystkich mitologian świata. Dla słowian takim bóstwem solarnym jest Swaróg, a jego domena to niebo. Swaróg, bóg ognia, wyobrażany często jako ognisty rzemieślnik z młotem w ręku, podobnie jak grecki Hefajstos, patronuje kowalstwu. Zwierzęcym wcieleniem Swaroga jest Raróg (mityczne stworzenie/demoniczny duch ognia, przybierający postać ptaka, najczęściej sokoła).  
    Jakie jest imię najwyższego z bogów nordyckich?  
    Odyn Najwyższy z bogów nordyckich, z dynastii Azów. Bóg wojny i wojowników, a także mądrości, poezji i magii. Odynowi przypisuje się odkrycie pisma runicznego i jego magicznej mocy. Najczęstszy wizerunek boga, to starszy, jednooki mężczyzna z brodą, silnej postury, w szaro-niebieskim płaszczu i szerokim kapeluszu. W takiej postaci wędruje miedzy światami, niczym pielgrzym. Jego córkami są Walkirie, boginie-wojowniczki, które zabierają dusze wojowników zmarłych w boju, by sprowadzić je do mitycznej Walhalli. Atrybutami Odyna są kruki, wilk i włócznia. Posiada dwa kruki (Hugin i Munin) oraz dwa wilki (Geri i Freki), a jego włócznia (Gungnir) ma moc  przynoszenia szczęście stronie, po której walczy w bitwie.  
    Która z celtyckich bogiń pojawia się pod postacią kruka, krążącego nad polem bitwy?  
    Morrigan Celtycka bogini magii, podziemia, wojny i zniszczenia. Jedna z rodu Tuatha de Danaan. Przedstawiana zwykle w zbroi i rynsztunku. Zjawia się wszędzie tam gdzie jest wojna, krążąc nad polem bitwy pod postacią kruka lub wrony. Może pojawiać się pod różnymi postaciami, zarówno jako piękna, młoda dziewczyna, jak i staruszka. Często w postaci Praczki u Brodu, zwiastowała smierć podczas boju, tym którzy ją ujrzeli.   
    Noc Kupały Słowiańskie święto związane z letnim przesileniem słońca, obchodzone w najkrótszą noc w roku (około 21-22 czerwca). Zwane również Kupalnocką czy Sobótką. Późniejsze święto Wigili św. Jana zwane Nocą Świetojańską (23-24 czerwca) jest próbą zasymilowania przez chrześcijaństwo pogańskich obrzędów. Święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, radości, miłości oraz płodności. Pod innymi postaciami świętowane również przez ludy celtyckie, germańskie czy bałtyckie.   Czy bierzesz udział w obchodach Nocy Kupały/Nocy Świętojańskiej?  
    Mitologie, których ludów są dla Ciebie najciekawsze?  
Wiek
Płeć