Analiza wyników ankiety "Pająki"

  Czy boisz się pająków?
  Jakim mianem określa się paniczny lęk przed pająkami (rodzaj fobii)? 
  Arachnofobia Nazwa pochodzi od starogreckiego słowa arachne (pająk) oraz phobia (strach). Jest to rodzaj fobii, objawiającej się bardzo silnym lękiem przed pająkami oraz innymi bezkręgowcami zbliźonymi do nich wyglądem. Jest to jedna z najczęściej występujących form fobii u ludzi.
   Czy w Polsce żyją gatunki pajaków niebezpieczne dla człowieka?
    W Polsce występuje ponad 800 stwierdzonych gatunków pająka. Zasadniczo polskie gatunki pająków nie należą do silnie jadowitych odmian. W większości przypadków ugryzienia naszych rodzimych pająków nie są groźne i nie pozostanie po nich nawet ślad. Istnieje kilka gatunków, których ukąszenia powodują bardziej nieprzyjemne obiawy, jak ból i obrzęk, porównywalne do ukąszenia szerszenia czy osy. Do takich pająków należą np. sieciarz jaskiniowy oraz tygrzyk paskowany. Natomiast kolczak zbrojny posiada jad, który u człowieka może wywołać silny ból, dreszcze, osłabienie oraz stan zapalny. Obiawy takie mogą trwać nawet do dwóch tygodni. Jednakże największe niebezpieczeństwo niesie ze sobą reakcja alergiczna, która w skrajnych przypadkach może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia osoby ukąszonej.   
  Czy uważasz, że pająki są szkodnikami?
  Wbrew wszelkim pozorom pająki to bardzo pożyteczne stworzenia! Polują na insekty i owady, takie jak komary, muchy czy pluskwy. Pająki to nasi sojusznicy w walce ze szkodnikami, zarówno w domo, jak i w ogrodzie. Są ważną cześcią ekosystemu. Ugryzienia pająków są bardzo rzadkie, gdyż pająki boją się ludzi jeszcze bardziej, niż my ich. Istnieje stare przysłowie, które głosi "Szczęśliwy dom, gdzie pająki są", a popularne przesądy mówią, że zabicie pająka przynosi pecha oraz sprowadza deszcz. Jak często bywa, w ludowych wierzeniach tkwi wiele mądrości życiowiej!   
  Czy hodujesz pająki egzotyczne w domu, np. ptaszniki?
Płeć
Wiek