Kontakt

Analiza wyników ankiety "Społeczeństwo obywatelskie, aktywność Polaków..."

Hasło społeczeństwa obywatelskiego jest żywe w idei samej Unii Europejskiej, co jakiś czas politycy unijni wskazują na znaczenie tej idei w poszczególnych państwach członkowskich. Współcześnie występują różne formy społeczeństwa obywatelskiego, ale zdecydowanie w tym zakresie najważniejsza jest aktywność społeczna, polegająca między innymi w dużym stopniu na czynnym udziale w referendach, wyborach do Parlamentu Europejskiego, krajowego, w wyborach samorządowych, ale także w oddolnym wyzwalaniu, podejmowaniu inicjatyw obywatelskich, w działaniu ludzi w stowarzyszeniach, fundacjach, organizacjach samorządowych, komitetach osiedlowych, które w swoisty sposób również kontrolują poczynania różnych władz, ale i też inspirują je do efektywniejszego działania. Im większa aktywność poszczególnych obywateli, tym dojrzalsze społeczeństwo obywatelskie. Czy w Pani/Pana ocenie w minionych 25 latach w Polsce nastąpił znaczący rozwój społeczeństwa obywatelskiego, czy też regres lub nawet cofanie się się w tym zakresie?
Pojawiają się opinie, że w zakresie budowy społeczeństwa obywatelskiego jesteśmy w stosunku do innych krajów UE jednak daleko w tyle... Aktywność społeczna (ta prawdziwie społeczna) ludzi nie wzrasta, a wręcz spada. Frekwencja w wyborach do różnych szczebli spada i jest na dramatycznie niskim poziomie. Referenda są nieskuteczne z uwagi na niską frekwencję, a politycy wprost w niektórych przypadkach nawet apelują do społeczeństwa o pozostanie w domach...Czy Pani/Pan zgadza się z tymi opiniami?
Pani/Pana zdaniem za regres w zakresie budowy społeczeństwa obywatelskiego w Polsce i spadek aktywności społecznej Polaków winę głównie ponoszą...
Jak często Pani/Pan korzysta z Internetu?
Pani/Pana miejsce zamieszkania:
Pani/Pana wykształcenie:
Pani/Pana wiek:
Status Pani/Pana zatrudnienia:
Płeć respondenta: