Mrówkami.
Pangoliny zwane są często opancerzonymi mrówkojadami. Mają język, którego długość przewyższa długość reszty ciała zwierzęcia - służy on do wybierania mrówek i termitów z gniazd.
Który gatunek sowy sam buduje sobie gniazdo?
Sowy nie budują gniazd.
Sowy zwykle nie budują własnego gniazda, a jedynie nieco przystosowują miejsce lęgowe. Wykorzystują gniazda opuszczone przez inne gatunki (np. uszatka, puchacz) lub składają jaja bezpośrednio w dziupli (np. puszczyk, sóweczka), na półce skalnej (np. puchacz) czy na ziemi (np. sowa błotna). Pójdźki ziemne zajmują nory w ziemi, wykopane przez małe ssaki lub (rzadziej) samodzielnie.
Dlaczego mrówki Paraponera clavata zwane są bullet-ant? (mrówkami -pociskami)
Bo ich ukąszenie boli jak postrzał.
Mrówki te zamieszkują Amerykę Południową i są lokalnie znane jako "mrówki dwudziestoczterogodzinne". Źródłem nazw są trwające około dobę fale obezwładniającego bólu towarzyszącego ugryzieniu, wywoływanego przez neurotoksynę zawartą w jadzie mrówki. Uważa się, że spośród wszystkich jadowitych zwierząt, to właśnie ugryzienie tej mrówki jest najboleśniejsze.
Co to za zwierzę?
Serwal.
Serwal (Leptailurus) – rodzaj ssaka z rodziny kotowatych. Rodzaj obejmuje jeden gatunek występujący w Afryce, do rodzaju należy tylko jeden gatunek.
Z jakiego głównego powodu kameleony zmieniają kolor?
By komunikować i gdy zmienia się ich stan emocjonalny.
Mają szczególną zdolność zmiany barwy; jednak wbrew popularnym opiniom kameleonowate nie dostosowują swojej barwy do barwy otoczenia (jest to popularny faktoid) – ich barwa zmienia się wraz ze zmianą stanu fizycznego i emocjonalnego, a także jest formą komunikacji z innymi osobnikami, choć ich naturalny kolor często odpowiada danemu typowi otoczenia, w którym przebywają. Na kolor również wpływa natężenie światła oraz temperatura – zazwyczaj w temperaturze ok. 25 °C odcień jest bardziej zielony, podczas gdy w temperaturze ok. 10 °C odcień skóry szarzeje.
Do jakiego rodzaju pożywienia przystosowany jest ten dziób?
Do jedzenia nasion z szyszek.
Widoczny na zdjęciu krzyżodziób ma dziób, którym może wyjadać ziarna z szyszek. Jest to zadanie na tyle kłopotliwe, że wyspecjalizowały się trzy oddzielne gatunki, różniące się kształtem dzioba: krzyżodziób sosnowy, modrzewiowy i świerkowy.
Kakapo to najcięższe i zarazem najdłużej żyjące papugi na świecie. Dożywają one średnio:
95 lat.
Średnia długość życia tych rzadkich ptaków to 95 lat, ale potrafią dożyć nawet 120 lat. Papugi Kakapo występują jedynie w Nowej Zelandii, są nielotami i prowadzą głównie nocny tryb życia. Gatunek ten jest krytycznie zagrożony wyginięciem.
Iloma nogami mrówka dotyka ziemi podczas chodzenia?
Trzema.
Większość owadów porusza się przestawiając naprzemiennie trójki swoich nóg: lewa przednia + prawa środkowa + lewa tylna są przestawiane razem.
Co wielbłąd ma w garbie?
Tłuszcz.
Wielbłądy bez wody mogą obchodzić się całymi tygodniami, gdyż bardzo oszczędnie nią gospodarują: nie pocą się i nie tracą jej z odchodami. Ponadto wystarcza im wilgoć zawarta w pokarmie i możliwość picia "na zapas". Piją rzadko, ale dużo i bardzo szybko – w ciągu 10 minut potrafią wypić 100 litrów wody! To tyle, ile dziennie wypija słoń.
Dlaczego flamingi są czerwone?
Kolor ten wynika z diety ptaków.
Karoten zawarty w marchwi sprawia, że nasza skóra może zmienić nieco odcień. Podobnie jest z flamingami. Karotenoidy zawarte w różowych krewetkach, którymi się żywią, są rozkładane przez enzymy wątrobowe na pigmenty nadające barwę piórom.
Z czego zbudowany jest ''róg'' narwala?
To ząb - kieł.
Róg narwala to w rzeczywistości długi i poskręcany lewy kieł górnej szczęki, który przebija się przez wargi. Rośnie on u samców przez całe życie zwierzęcia, osiągając do 3 metrów długości. W rzadkich przypadkach narwalowi wyrastają dwa "rogi" - z kłów po lewej i po prawej stronie.
Jakie to zwierzę?
Liakon.
Likaon, noszący w języku angielskim nazwę gatunkową "African wild dog", jest dość dalece spokrewniony z resztą psowatych, różniąc się od nich budową stóp i uzębieniem. Gatunek był niegdyś rozpowszechniony, jednak od lat jest skutecznie tępiony - do czego przyczynia się nieco jego niefortunna, budząca złe skojarzenia nazwa (wild dog). Trwają debaty nad możliwą zmianą nazwy gatunku.
Polska nazwa rajskich ptaków to:
Cudowronki.
Rajskie ptaki (Paradisaeidae) w polskim nazewnictwie oficjalnie nazywane są cudowronkami. Znane są z bajecznego upierzenia, niezwykłych zalotów i głosu. Istnieje ok. 42 gatunków zaliczanych do tej rodziny. Ornitolodzy stwierdzili też 20 typów krzyżówek pomiędzy gatunkami na wolności.
Jak nazywa się ten jeden z najbardziej kolorowych ptaków Polski?
Żołna.
Żołna to niezwykle barwny ptak. W Polsce przebywa od maja do września. Żyje w koloniach lęgowych. Gniazda czyli norki, zakłada w stromych skarpach. Samica składa tam do 10 jaj. Pisklętami opiekują się oboje rodzice. Ptaki te są owadożerne.
Gdzie żyją kazuary?
W Australii.
Ptak ten jest występuje w północnowschodniej części Australii oraz na Nowej Gwinei. Głównym środowiskiem życia kazuarów jest las deszczowy, jednak czasami wędrują także na tereny trawiaste, w tym ludzkie farmy.