Kontakt

Analiza wyników ankiety "Wiedza z zakresu pierwszej pomocy."

Czy uczestniczyłeś/aś kiedykolwiek w zajęciach/kursie z pierwszej pomocy?
Gdzie odbywały się te zajęcia?
Jaki charakter miały te zajęcia?
Oceń w skali od 1 do 5 swój poziom wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy.
Czy znalazłeś/aś się kiedykolwiek w sytuacji w której należało udzielić pierwszej pomocy?
Jak zachowałeś/aś się w tej sytuacji lub jakbyś się zachował?
W jakich sytuacjach zdarzyło Ci się podejmować działanie w celu udzielenia pierwszej pomocy?
Kto Twoim zdaniem ma obowiązek udzielania pierwszej pomocy?
Dlaczego Twoim zdaniem świadkowie wypadku najczęściej rezygnują z udzielania pierwszej pomocy?
Czy uważasz,że polskie społeczeństwo jest dobrze przygotowane w zakresie udzielania pierwszej pomocy?
Jaką czynność wykonałbyś/wykonałabyś jako pierwszą przybywając na miejsce wypadku?
Czy wiesz ile czasu mierzymy oddech u osoby nieprzytomnej?
10s Poświęć nie więcej niż 10 sekund na wzrokowe,słuchowe i dotykowe sprawdzenie obecności prawidłowego oddechu u osoby nieprzytomnej.
Udrożnienie dróg oddechowych polega na:
NALEŻY POŁOŻYĆ OSOBĘ NA PLECACH I ODCHYLIĆ GŁOWĘ U osób nieprzytomnych, leżących na plecach, najczęstszą przyczyną niedrożności dróg oddechowych jest zapadnięty język lub ciało obce tkwiące i zatykające drogi oddechowe. Ciałami obcymi mogą być: krew, wymiociny, szczątki ubrania, złamana proteza zębowa, itp. Z zapadniętym językiem radzimy sobie w prosty sposób, odchylając głowę poszkodowanego do tyłu. Wówczas język przesuwa się do góry i drogi oddechowe udrażniają się. 
Zaczerwienienie i świąd skóry, szybko narastające obrzęki, utrudnione oddychanie, miejscowo narastający ból to objawy wstrząsu:
ANAFILAKTYCZNEGO Przyczyną reakcji anafilaktycznej jest najczęściej użądlenie przez owady (osy, pszczoły, szerszenie, trzmiele), spożycie pokarmów (m.in. orzeszki ziemne i orzechy, ryby, skorupiaki, jaja kurze, mleko krowie), zażycie leków (np. antybiotyków, niesterydowych leków przeciwzapalnych), a także środków znieczulenia miejscowego i radiologicznych środków kontrastowych, ekspozycji na inne czynniki (np. lateks, zimno, wysiłek fizyczny). Ryzyko anafilaksji zwiększa się w przypadku sumowania przyczyn, np. przy jednoczesnej ekspozycji na alergeny pokarmowe i wysiłek fizyczny.
Czy wiesz czym jest urządzenie AED? (rozwiń skrót)
Automatyczny defibrylator zewnętrzny (ang. Automated External Defibrillator AED) – wysoce specjalistyczne, niezawodne, skomputeryzowane urządzenie, które za pomocą poleceń głosowych i wizualnych prowadzi zarówno osoby z wykształceniem medycznym, jak i bez niego przez procedurę bezpiecznej defibrylacji w zatrzymaniu krążenia.
Automatyczny defibrylator zewnętrzny (ang. Automated External Defibrillator AED) – wysoce specjalistyczne, niezawodne, skomputeryzowane urządzenie, które za pomocą poleceń głosowych i wizualnych prowadzi zarówno osoby z wykształceniem medycznym, jak i bez niego przez procedurę bezpiecznej defibrylacji w zatrzymaniu krążenia.
Podczas ataku serca należy głośno kaszleć...
MIT Kaszel oraz plwocina nie ma nic wspólnego z zawałem mięśnia sercowego.  Zawał serca (zawał mięśnia sercowego) jest to upośledzenie zaopatrywania w krew mięśnia sercowego. Najczęstszą przyczyna zawału serca, obok powstania skrzepów, jest miażdżyca tętnic wieńcowych. 
Udzielanie pierwszej pomocy jest obowiązkowe dla każdego...
FAKT Udzielenie pierwszej pomocy jest obowiązkiem każdego człowieka. Według prawa Polskiego...  "Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażania siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3."
W czasie drgawek należy włożyć poszkodowanemu coś do ust...
MIT Drgawkom towarzyszy z reguły szczękościsk, więc włożenie czegokolwiek jest niemożliwe. Poza tym włożenie jakiś przedmiotów może spowodować zadławienie, przyduszenie lub połamanie zębów. Poszkodowany i tak nie odgryzie sobie całego języka, może go delikatnie zranić, ale od tego nie umrze.
W czasie ataku paniki należy oddychać do papierowej torebki...
MIT Po kilku takich oddechach stężenie tlenu jest zbyt małe, żeby miało znaczenie fizjologiczne. Należy uspokajać zestresowanego, a gdy to nie pomaga, wezwać specjalne służby.
Wykonywanie wdechów ratowniczych wiąże się z ryzykiem poważnego zakażenia...
MIT Przy wykonywaniu wdechów ratowniczych nie ma możliwości zakażenia się takimi wirusami, jak: HIV, żółtaczki typu A, B, C. Te groźne dla życia i zdrowia choroby przenoszą się wyłącznie poprzez kontakt z płynami ustrojowymi (krew, wydzieliny narządów płciowych). Dotychczas nie odnotowano przypadków zarażenia się wspomnianymi wirusami przy wykonywaniu wdechów ratowniczych.
Defiblyrator stosuje się tylko w wyjątkowych przypadkach...
FAKT Defibrylator NIE służy do tego aby pobudzić serce. WRĘCZ PRZECIWNIE. Taki strzał defibrylatorem ma ZRESETOWAĆ SERCE. Zastosowanie energii elektrycznej jest tylko w dwóch specyficznych zaburzeniach rytmu serca: – migotaniu komór – częstoskurczu komorowego bez tętna
Jak często korzystasz z internetu?
Jakie masz wykształcenie?
Jaka jest Twoja sytuacja zawodowa? 
Wybierz płeć:
Ile masz lat?
W jakim województwie mieszkasz?