Witam i zapraszam do wypełnienia ankiety na temat potraw Wigilijnych.
Moczka to śląska potrawa przygotowywana z dodatkiem suszonych owoców na ciemnym piwie.
Jej podstawowym składnikiem jest:
PIERNIK
Moczka, inaczej bryja, przygotowywana jest na Śląsku na Boże Narodzenie. Przyrządza się ją ze specjalnego rodzaju piernika, dodaje migdały, orzechy, suszone owoce i ciemne piwo. W każdej części Śląska przepis na moczkę może być inny, ale podstawą dania zawsze pozostaje piernik.
Oprócz uszek, barszcz wigilijny może być podawany z:
PASZTECIKAMI
Wigilijny barszcz serwowany jest z postnymi uszkami, pasztecikami lub pieczonymi pierożkami.
Makówki to wigilijny deser z makiem. Pod taką nazwą znany jest na:
Śląsku
Makówki występują na Śląsku. Podstawowe składniki to mak, bułki lub sucharki, bakalie, mleko lub woda, miód lub cukier. Makówki mogą być przyrządzone również na chałce.
Podstawowym składnikiem sosu do ryby po grecku jest:
MARCHEWKA
Ryba po grecku nazywana była również rybą po żydowsku. To smażone rybne filety w sosie warzywnym. Sos przygotowuje się głównie z tartej marchewki, ale również z pietruszki, selera, cebuli i koncentratu pomidorowego.
Kompot z suszu to bezalkoholowy napój z suszonych owoców. Niektóre przepisy proponują jednak dodanie do kompotu:
SŁODKIEGO BIAŁEGO WINA
Do przygotowania kompotu z suszu najczęściej wykorzystuje się suszone śliwki, jabłka, gruszki, figi, morele i rodzynki. Można spotkać również przepisy z dodatkiem słodkiego lub półsłodkiego białego wina. Kompot z suszu był niegdyś podawany zimą do obiadów, a obecnie serwowany jest podczas wieczerzy wigilijnej.
Co NIE JEST składnikiem tradycyjnej kutii ?
POKRUSZONE PIERNIKI
Kutia to tradycyjna potrawa kuchni ukraińskiej, rosyjskiej, białoruskiej, rosyjskiej i litewskiej. W Polsce przyrządzana jest głównie na Białostocczyźnie, Lubelszczyźnie i przygranicznych powiatach województwa podkarpackiego. Zazwyczaj przyrządza się ją z obtłuczonej pszenicy, maku, słodu, miodu i bakalii.
Pierogi uznawane są za tradycyjną potrawę polską, ale przyjmuje się, że pomysł nadziewania kawałków ciasta farszem wywodzi się z:
CHINY
Obecnie pierogi to jedno z tradycyjnych dań wigilijnych, uznawane za potrawę typowo polską, ale uznaje się, że sam koncept kulinarny, czyli pomysł nadziewania ciasta farszem oraz ich gotowania lub smażenia wywodzi się z Chin. Stamtąd właśnie przez Ruś dotarł do Polski i rozpowszechnił się dalej na Zachód.
Łamanie się opłatkiem jest zwyczajem znanym w Polsce, Czechach, na Litwie, Białorusi, Ukrainie i we Włoszech.
Dzień Wigilii Bożego Narodzenia był przesuwany. Wg tradycji ludowej (wciąż żywej np. na Kielecczyźnie), w latach, gdy 24 grudnia wypada w niedzielę, wigilia nie mogła być obchodzona, ponieważ „niedziela nie przyjmuje postu”. W takim przypadku wieczerzę wigilijną urządzano już w sobotę, a Boże Narodzenie świętowało się przez trzy dni.
W Boliwii na msze wigilijną przychodzi się z kogutem, ponieważ wierzy się, że kogut jako pierwsze zwierzę obwieścił narodziny Chrystusa.
Józef wcale nie był stary, jak się go przedstawia.
Mógł mieć około 20 lat, a Maryja 13-14 lat.
Maryja nie czuła bólu podczas porodu, ponieważ była wolna od grzechu pierworodnego.