Kontakt

Analiza wyników ankiety "Ekstremalne zjawiska pogodowe na Świecie."

   
    Ekstremalne zjawiska pogodowe to zjawiska:  
  GWAŁTOWNE I INTENSYWNE     Meteorologiczne zjawiska ekstremalne to gwałtowne i intensywne opady, silne wiatry, burze, sztormy, tornada, cyklony tropikalne, gradobicia, tsunami.  
    Piorun jest to:  
  WYŁADOWANIE ELEKTRYCZNE PODCZAS BURZY     Piorun – w meteorologii bardzo silne wyładowanie elektrostatyczne w atmosferze powstające naturalnie, zwykle towarzyszące burzom. Piorunowi często towarzyszy grom dźwiękowy (grzmot) oraz zjawisko świetlne zwane błyskawicą.  
  Cyklony i huragany występują nad:  
  LĄDEM     Cyklon tropikalny – przemieszczające się nad oceanaminajintensywniejsze energetycznie zjawisko cechujące atmosferę, związane z układem niskiego ciśnienia, w którym nie występują fronty atmosferyczne.   Huragan – zjawisko silnego wiatru, w którym średnia prędkość wynosi powyżej 33 m/s (nie mniej niż 12° w skali Beauforta)  
    Najwięcej tornad występuję w:  
  AMERYKA PÓŁNOCNA     Tornada zaobserwowano na każdym kontynencie oprócz Antarktydy, jednak najwięcej tornad rocznie notuje się w Stanach Zjednoczonych.Wynika to z geografii kontynentu, a konkretnie południkowego ułożenia pasm górskich. Sprzyja to przemieszczaniu się polarnych mas powietrza z północy na południe, zaś tropikalnych - z południa na północ.   Teksas 124 tornada rocznie. Oklahoma 52 tornada rocznie. Kansas 47 tornad rocznie. Floryda 46 tornad rocznie.  
    Opad atmosferyczny w postaci bryłek lodu możemy nazywać gradem gdy jego wielkość wynosi minimum:  
  5mm     Opad atmosferyczny, hydrometeor– ogół ciekłych lub stałych produktów kondensacji pary wodnej spadających z chmur na powierzchnię Ziemi, unoszących się w powietrzu oraz osiadających na powierzchni Ziemi i przedmiotach. Opady dzielimy na: osiadające-osady, unoszące się w powietrzu i spadające na powierzchnię ziemi.  
    Upały - najwyższe temperatury odnotowywane są najczęściej w godzinach:  
  15-18     Upał – pojęcie meteorologiczne opisujące stan pogody, gdy temperatura powietrza przy ziemi przekracza +30 °C.  
    Góra Waszyngtona. Ten 1916-metrowy szczyt – najwyższy w amerykańskich Górach Białych, jest znany z fatalnej aury. Wiatry wieją tu z prędkością do 372 km/h, a temperatury spadają do –44°C, ale przy silnym wietrze odczucie chłodu może wynieść nawet –101°C. Ziemia jest stale zamarznięta na głębokość 6–30 m.   
      WIELKIE BUM!   Najgłośniejszym zarejestrowanym dźwiękiem na Ziemi był wybuch wulkanu Krakatau (lipiec 1883 r.). Eksplozję słyszano z 4828 km – na Madagaskarze, a kolejnego lata temperatura na półkuli północnej spadła o 1,2°C.  
      NAJWIĘKSZA PIASKOWNICA.   Sahara to największa (9,4 mln km2) z gorących pustyń (większe są tylko zimne pustynie w Arktyce i na Antarktydzie); warstwa piachu sięga 10 m w głąb, a diuny wznoszą się na ponad 180 m (590 ft). Tymczasem jeszcze całkiem niedawno, bo 9 tys. lat temu, była kwitnącym ogrodem, gdzie wypasano bydło i polowano na… hipopotamy. Szybkie pustynnienie zaczęło się jakieś 2 tys. lat temu.  
      Na drugim krańcu skali opadów leży pustynia Atakama w Chile. Tam w ciągu roku spada średnio 15 mm/m2. Atakama to najstarsza ziemska pustynia – jest tu sucho przynajmniej od 3 mln lat. Brak opadów sprawia, że nawet wysokie (powyżej 6 tys. m) i zimne szczyty nie mają lodowych czap, a łożyska niektórych rzek nie widziały wody od 120 tys. lat.  
    CIĄGLE PADA..   Najwięcej deszczowych dni w roku – nawet 360 – jest na górze Wai’ale’ale, na Hawajach. Spada tam średnio ok. 12 m3 (a w 1948 r. nawet 16 m3!) deszczu na m2. To dlatego, że Wai’ale’ale ma bardzo strome zbocza. Wilgotne powietrze wznosi się na wysokość 910 m na odcinku zaledwie 0,8 km, co powoduje szybkie schłodzenie i… ulewę.  
    Jaka jest Twoja płeć?  
    W jakim województwie mieszkasz?