K
Powszechnie na świecie przyjmuje się oznaczenia witamin A, B, C, D, E i K. Do lat pięćdziesiątych funkcjonowało (szczególnie w krajach bloku wschodniego) określenie flawonoidów jako witaminy P, obecnie nie jest już szerzej stosowane.
Nie, nigdy.
Przeziębienie jest infekcją wywołaną przez wirusy. Antybiotyki natomiast działają wyłącznie przeciwbakteryjnie i/lub przeciwgrzybiczo, dlatego nie są skuteczne podczas infekcji wirusowych. Nie istnieje lek na przeziębienie, możemy wyłącznie łagodzić jego objawy (leczenie objawowe) oraz stymulować odporność organizmu, aby szybciej "poradził sobie" z infekcją.
Kozłek lekarski.
Waleriana to zbiorcza nazwa przetworów z korzenia kozłka lekarskiego (Valeriana officinalis). Substancją czynną jest kwas walerenowy, stosowany jako środek uspokajający o działaniu sedatywnym i nasennym.
Czym dawniej zajmował się fasowacz?
Fasowacz pracownik apteki, nieposiadający specjalistycznego wykształcenia farmaceutycznego, zajmujący się odważaniem (lub odliczaniem) i pakowaniem odpowiednich porcji leków (np. tabletek) zgodnie z zapotrzebowaniem pacjenta albo przepisanymi przez lekarza w recepcie zaleceniami.
Odważał i pakował leki w aptece.
Fasowacz pracownik apteki, nieposiadający specjalistycznego wykształcenia farmaceutycznego, zajmujący się odważaniem (lub odliczaniem) i pakowaniem odpowiednich porcji leków (np. tabletek) zgodnie z zapotrzebowaniem pacjenta albo przepisanymi przez lekarza w recepcie zaleceniami.
Tak, ale tylko w szczególnych okolicznościach.
Zgodnie z prawem farmaceuta może wystawić tzw. "receptę farmaceutyczną", ale tylko w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia pacjenta. Może to nastąpić, gdy pacjentowi nagle skończył się lek, który stale przyjmuje, a pominięcie dawki leku może zaszkodzić jego zdrowiu. Prawo to nie dotyczy środków odurzających i psychotropowych. Leki takie są wydawane bez zniżki.
W skokach narciarskich.
Diuretyki pomagają szybko się odwodnić, co przydaje się w tych dyscyplinach sportu, w których przynosi korzyści szybka, tymczasowa utrata wagi, szczególnie w skokach (wzwyż, w dal, narciarskich) oraz dyscyplinach z limitami wagi (boks, podnoszenie ciężarów). Diuretyki są też stosowane, aby szybko pozbyć się z organizmu śladów innych niedozwolonych substancji.
Aspiryna.
Aspiryna ma właściwości przeciwzakrzepowe. Nie wolno jej podawać osobom ze skłonnościami do krwotoków (np z nosa). Dobrze natomiast podać ją bezpośrednio po zawale, dzięki temu zmniejsza się ryzyko zakrzepu, kolejnego zawału oraz obumarcia tkanki sercowej.
Witamina D.
Witaminy A, D, E i K są rozpuszczalne w tłuszczach. Reszta rozpuszcza się w wodzie. Witaminę D znaleźć można w dużej ilości w tranie, który jest tłuszczem.
Przeciwbólowych.
Analgetyki inaczej leki przeciwbólowe. Są to substancje chemiczne powodujące analgezję, czyli zniesienie czucia bólu. Należą do nich związki o różnej budowie oraz sile i mechanizmie działania. Zgodnie z drabiną analgetyczną dzielą się na leki opioidowe oraz nieopioidowe.
Wszystkie wymienione są mocniejsze.
Etorfina-Działa około 1000–80000 razy mocniej przeciwbólowo od morfiny. Organiczny związek chemiczny, półsyntetyczny lek opioidowy objęty Jednolitą konwencją o środkach odurzających z 1961 roku (wykazy I i IV). Fentanyl-Po raz pierwszy zsyntetyzowany w Belgii pod koniec lat 50. XX wieku, a wprowadzony do lecznictwa w latach 60. Jest ok 100 razy mocniejszy od morfiny. Buprenorfina-W zależności od drogi podania jest 75–100 razy silniejsza niż morfina. Charakteryzuje się jednak niższą od niej aktywnością wewnętrzną więc nigdy nie osiąga maksymalnej skuteczności jak w przypadku morfiny.
Depresantów.
W postaci czystej heroina jest białą, sypką, bezwonną substancją o gorzkim smaku i temperaturze topnienia 173 °C. Zaliczana jest do grupy depresantów.
Mityczny lek na wszystko.
Nazwa pochodzi od Greckiej bogini uzdrawiania Panakei, córki Asklepiosa. Panaceum było celem poszukiwań alchemików, obok Kamienia Filozoficznego i Eliksiru Życia.