Analiza wyników ankiety "Święta Bożego Narodzenia oraz ciekawostki z nimi związane."
W 2016 roku ustanowiono nowy rekord na najwyższą sztuczną choinkę na świecie.
W stolicy Sri Lanki stanęło:
73-metrowe
W stolicy Sri Lanki stanęło 73-metrowe drzewko ozdobione prawdziwymi sosnowymi szyszkami oraz ponad 600 tysiącami światełek LED. Na czubku choinki znalazła się gwiazda o średnicy 6 metrów. Choinka wraz z ozdobami kosztowała aż 110 tysięcy dolarów.
Najdłuższy list do świętego Mikołaja miał:
75 954 życzeń
Aż 75 954 życzeń od ponad 25 tysięcy osób znalazło się na najdłuższym liście zaadresowanym do św. Mikołaja w Laponii. List miał formę zwoju o długości prawie 4 kilometrów i ważył aż 160 kilogramów. Co zaskakujące – rozwinięcie, przeczytanie oraz ponowne zawinięcie zwoju trwało aż 2 godziny.
Najwyższa żywa choinka na świecie znajduje się w:
Seattle
Rekord został ustanowiony w 1950 roku i od ponad 60 lat nikt nie jest w stanie go pobić. W stanie Waszyngton postawiono wtedy najwyższą żywą choinkę, która mierzyła aż 67 metrów. Gigantyczne drzewko wystawiono w centrum handlowym w Seattle.
Z jakich wierzeń pierwotnie pochodzi Wigilia Bożego Narodzenia?
Wierzenia Słowiańskie
Święto przesilenia zimowego zajmowało ważną rolę w kalendarzu Słowian. Jego przeddzień był świętem poświęconym zmarłym, a zarazem ostatnim dniem roku. Stąd wywodzi się silna w naszej kulturze tradycja kolacji wigilijnej, będącej w rzeczywistości dawną stypą za zmarłych. Właśnie tamto słowiańskie święto wyznaczyło potrawy, które spożywamy w Wigilię.
Kto był pierwowzorem Świętego Mikołaja?
Biskup Miry
Święty Mikołaj, biskup Miry, ze względu na przypisywane mu legendą uczynki (m.in. cały majątek rozdał biednym), został pierwowzorem postaci rozdającej prezenty dzieciom. Przedstawiany jako starzec z okazałą brodą, często w infule i pastorałem, z workiem prezentów i pękiem rózg w ręce. 6 grudnia (w rocznicę śmierci świętego Mikołaja) grzecznym dzieciom przynosi prezenty (zwykle słodycze), a niegrzecznym (na ostrzeżenie) rózgę.
Kto stworzył pierwszą szopkę?
Franciszek z Asyżu
Pierwszą szopkę stworzył w 1224 roku św. Franciszek z Asyżu
Pełniła ona funkcję czysto edukacyjną. Przy jej pomocy Franciszek opowiadał o Bożym Narodzeniu i wyjaśniał jego sens.
W którym wieku pojawił się zwyczaj całowania pod jemiołą?
XIX wiek
Wszystko zaczęło się już w starożytności. Już w tamtym czasie zaczęto przypisywać tej roślinie szczególną, magiczną moc. Jemioła rosnąca na dębach była jednym z najsilniejszych talizmanów. W jej siłę wierzyli również Druidzi, dla których zrywanie tej rośliny było specjalnym, tradycyjnym obrzędem odprawianym podczas przesilenia zimowego. Jako roślina magiczna jemioła zaiwązana była z symbolem życia i płodności. Jej słodkie owoce miały mieć związek z boskim nasieniem...
Początkowo wieszanie jemioły pod sufitem miało zapewnić pomyślność domu oraz szczęście i zdrowie domowników. Wierzono również, że noszenie ze sobą tej rośliny wzmaga potencję seksualną.
Ile czasu trwa adwent?
Cztery tygodnie
Adwent (łac. adventus – przyjście) – w Kościołach chrześcijańskich okres trwający od I nieszporów czwartej z kolei poprzedzającej Święto Bożego Narodzenia niedzieli do zmierzchu 24 grudnia, okres przypominający oczekiwanie na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa.
Jaka jest najbardziej popularna świąteczna dekoracja?
Cukierki Laski
Kolędę "Cicha noc" przetłumaczono na ponad 300 języków i dialektów.
Wigilia to dla Czechów czas odwiedzania cmentarzy. Tego dnia ozdabiają oni groby bliskich kwiatami, gwiazdami betlejemskimi, ale także koszyczkami ze specjalnymi, bożonarodzeniowymi ciasteczkami.
W Grecji Boże Narodzenie trwa 12 dni! W tym czasie Grecy spotykają się ze znajomymi i rodziną w pubach, restauracjach, a przy tym zasypują mnóstwem prezentów!
Choinka starsza niż Jezus? Tak. To ludy germańskie jako pierwsze zaczęły przystrajać zielone drzewka.
Dla wielu Japończyków świąteczną tradycją jest… jedzenie kurczaków z KFC. Skąd taki dziwny zwyczaj? Otóż w Japonii Boże Narodzenie to nadal coś stosunkowo nowego; religia chrześcijańska przez wieki była tu albo nieznana, albo zakazana. Dopiero na przełomie XIX i XX w. jej elementy, takie jak dawanie prezentów czy strojenie domów, zaczęły przenikać do japońskiej kultury – głównie ze Stanów Zjednoczonych. Japończycy nie gustowali jednak w indykach i nie hodowali ich, więc nie mieli okazji skosztowania głównego świątecznego dania Ameryki.
Płeć
Wiek
Województwo
Dziękuję za wypełnienie ankiety. Jeśli się podobała - zostaw ocenę.