Analiza wyników ankiety "Depresja."

Depresja.  
Jak oceniasz swoje kontakty z innymi ludźmi?  
Czym według Ciebie jest depresja?  
Co jest według Ciebie najczęstszą przyczyną depresji u nastolatków?  
Czy cierpisz lub cierpiałeś/aś na depresję?  
Czy byłeś/aś kiedykolwiek u psychologa/psychiatry?  
Czy znasz osobę cierpiącą na depresję?  
Jeśli znasz lub przypuszczasz, że znasz osobę, która cierpi na depresję, to jaki jest Twój stosunek do niej?  
Czy wiedziałbyś/ -abyś jak się zachować, aby pomóc osobie chorej na depresję?  
Bliska Ci osoba przyznaje się, że cierpi na depresję. Jak reagujesz?  
Co jest według Ciebie najpoważniejszym skutkiem depresji?  
Do kogo zwróciłeś/aś się lub zwróciłbyś/zwróciłabyś po pomoc będąc w depresji?  
Jakie są według Ciebie najczęstsze objawy depresji?  
Kogo Twoim zdaniem częściej dopada depresja: kobiet czy mężczyzn?  
Czy miałeś/aś związek z samookaleczaniem?  
Skąd czerpiesz swoją wiedzę na temat depresji?  
Czy miałeś/aś kiedykolwiek myśli samobójcze?  
Depresja to po prostu smutne myśli.  
Mit.       Depresja to nie jest po prostu uczucie smutku po utracie kogoś bliskiego lub kiedy czujemy się zawiedzeni. Każdy od czasu do czasu jest smutny. Depresja nie pojawia się po prostu kiedy coś złego dzieje się w życiu. Może pojawić się nawet kiedy wszystko wydaje się być w porządku, często też jest sumą wielu czynników - nie pojawia się, ani nie znika nagle.
Z depresji można się wyleczyć dzięki pozytywnemu myśleniu.  
Mit.       Depresja to bardzo poważna choroba, tak samo szkodliwa dla zdrowia jak np. cukrzyca, czy choroby serca. Pozytywne myślenie i optymistyczne nastawienie nie są w stanie wyleczyć depresji - niestety to nie tak działa. Żeby wyleczyć się z depresji potrzebna jest długotrwała terapia oraz (dość często) leki przepisywane przez lekarza.
Każdy może mieć depresję.  
Fakt.       Ryzyko zachorowania na depresję u kobiety rośnie w momencie, w którym jej ciało przechodzi przez fizyczne i hormonalne zmiany, jak np. po porodzie lub w trakcie menopauzy. Z kolei wśród osób starszych naturalną rzeczą jest odczuwanie smutku po utracie współmałżonka lub po zachorowaniu na poważną chorobę. Ale depresja nie jest naturalną częścią życia kogokolwiek, nie jest chorobą, na którą jedni są narażeni bardziej od drugich.  Każdy w każdym wieku może cierpieć na depresję, a powodować mogą ją naprawdę różne czynniki.
Zamiast chodzić na terapię lepiej pogadać z kolegą o swoich problemach.  
Mit.       Psychoterapia polega na rozmowie, nie jest to jednak taka sama rozmowa jak ta, którą można przeprowadzić ze znajomą osobą i której można opowiedzieć o swoich problemach, a następnie posłuchać co ona o nich sądzi. Psychoterapeuci to ludzie, którzy są szkoleni do leczenia osób z chorobami psychicznymi.     Terapia pozwala ludziom dojść do sedna ich kłopotów, zrozumieć co ich dręczy i zacząć sobie z nimi radzić, rozpracować je i pozwolić depresji odejść. Nie jest to łatwa sprawa i często się nie udaje za pierwszym razem, jednak warto próbować, tym bardziej, że istnieje wiele jej rodzajów, które dopasowane są do konkretnych potrzeb pacjentów. Psychoterapia dostarcza ponadto metod i środków radzenia sobie ze stresem oraz niezdrowymi myślami i zachowaniami.
Antydepresanty zmieniają chemię mózgu.  
Fakt.       Leki na depresję, antydepresanty, pozwalają znowu poczuć się sobą, odzyskać zadowolenie z życia i pozbyć się uczucia niepokoju, który często towarzyszy depresji. Antydepresanty zmieniają chemię mózgu, dzięki czemu nastroje chorego stają się bardziej stabilne, zanikają częste huśtawki nastroju.
Osobę cierpiącą na depresję najlepiej jest rozweselić.  
Mit.       Najlepszym sposobem w jaki można pomóc osobie z depresją jest upewnienie się, że zostanie ona zdiagnozowana i zgłosi się na terapię. Bardzo ważne jest żeby uważnie jej słuchać i brać na poważnie to, co próbuje nam przekazać. Zawsze należy wspierać taką osobę i dać nadzieję, że z czasem terapia okaże się skuteczna i jej stan się poprawi, a może nawet całkiem wydobrzeje.
Mężczyźni mają inne symptomy, niż kobiety.  
Fakt.       Kobiety częściej doświadczają klasycznych symptomów takich jak uczucie smutku, poczucie winy i brak wiary w siebie. Mężczyźni cierpiący na depresję co najczęściej podirytowani i złoszczą się, czasami są nawet obelżywi. Łatwiej też tracą oni zainteresowanie pracą, czy hobby. W odwrotnych przypadkach, żeby unikać radzenia sobie z depresją, rzucają się w wir pracy. Mężczyźni łatwiej sięgają po alkohol i narkotyki, kiedy borykają się z depresją.