Kontakt

Analiza wyników ankiety "Sen."

Sen.     Sen od zawsze był źródłem tajemnicy i fascynacji. Choć dla większości z nas jest to zupełnie zwyczajny stan, okazuje się, że istnieje wiele faktów i mitów na temat snu, o których nie mamy pojęcia.      
Jestem osobą lubiącą spać.  
Ile czasu potrzebujesz spać by rano czuć się wypoczętym/wypoczętą?  
Czy jest Pan/Pani senny/senna, czy odczuwa Pan/Pani chęć drzemki w ciągu dnia?  
Czy zdarza się, że zapada Pan/Pani w drzemkę, zasypia wbrew własnej woli w ciągu dnia?   (odpowiednie proszę zaznaczyć)    
Czy wieczorem ma Pan/Pani trudności z zaśnięciem?  
Czy zdarza się Panu/Pani budzić w nocy?  
Czym najczęściej, według Pana/Pani spowodowane są problemy ze snem?  
Czy zażywasz środki nasenne?  
Jak zwykle budzi się Pan/Pani rano?  
Jak często Pan/Pani pamięta co się Panu/Pani śniło?  
Czy sprawdzasz w senniku znaczenie swoich snów?  
Czy podczas snu chrapiesz?  
Jakie, według Pana/Pani są przyczyny chrapania?  
Każdy powinien spać 8 godzin.  
Mit.     To nieprawdziwe stwierdzenie. Niektórzy faktycznie potrzebują przespać osiem godzin, podczas gdy inni doskonale funkcjonują sypiając po cztery, sześć czy dziewięć. To kwestia indywidualna, warunkowana m.in. przez styl życia, wiek, dietę czy poziom naszej aktywności fizycznej.   Decydujące są także nasze geny, w tym m.in. pewna ich sekwencja, ustalili badacze. Ta kombinacja jest odpowiedzialna za to, że niektórzy mogą sypiać krótko i doskonale się czują.
Alkohol pomaga zasnąć.  
Fałsz.     Pewna dawka napojów wyskokowych otępia i faktycznie działa usypiająco. Nie oznacza to jednak, że kilka drinków pomoże się wyspać. Wręcz przeciwnie: spożyty alkohol w zasadzie sen nam pogarsza.   Ustalili to analizujący fale mózgowe śpiących uczestników badania australijscy naukowcy. Zaobserwowali oni powtarzający się wzór świadczący o tym, że uczestnicy, którzy przed drzemką wypili kilka drinków, mieli sen przerywany i płytki.
Zasypianie codziennie o tej samej godzinie przynosi najlepsze efekty.  
Fakt.     To prawda ale aby owo zasypianie, o tej samej godzinie każdego wieczoru, nie stało się znienawidzoną torturą należy najpierw uregulować swój wewnętrzny zegar dobowy. Spać należy kłaść się wówczas gdy czujemy potrzebę snu. Raz będzie to godzina 20.00 innym razem, w zależności od intensywności przeżyć, senność poczujemy o godzinie 21.30. Półtorej godziny to całkiem sporo jeśli weźmiemy pod uwagę konieczność wstania do pracy bladym świtem.   Co zatem zrobić gdy nasz organizm jest rozregulowany, nie chce nas słuchać a senność zsyła na nas w nieprzyzwoicie późnych lub wczesnych godzinach, całkowicie nam nieodpowiadających? Oczywiście najpierw trzeba go uregulować. Dzień po dniu, cierpliwie przyzwyczajać się do zasypiania i wstawania o tej samej godzinie. Konsekwentne działanie pozwoli nam po jakimś czasie pozbyć się budzików i zegarów pilnujących pór wstawania i pobudki a my będziemy budzić się wyspani i wypoczęci.   Zdarza się, że nasz rytm dobowy zostaje zakłócony przez jakieś wydarzenie lub konieczność wstania wcześniej niż zazwyczaj. Jednorazowy epizod nie poczyni większych szkód jednak należy się wystrzegać zbyt częstych zakłóceń rytmu.   W dużo gorszej sytuacji są natomiast osoby pracujące na zmiany. Tutaj rozregulowanie organizmu jest ogromne i w zależności od jego kondycji szybciej lub później odbije się to na zdrowiu. Badania naukowe, jako grupę najbardziej narażoną na konsekwencje nieregularnego snu i jego braków, wskazują kobiety. To one, zgodnie z opinią specjalistów szybciej odczują skutki pracy zmianowej niż mężczyźni.
Zarwanie kilku nocy nie ma wpływu na koncentrację i dzienne działania.  
Fałsz.     Absolutna nieprawda. Z brakiem snu jest podobnie jak z nadmiarem alkoholu. Osoba niewyspana stwarza dokładnie takie samo zagrożenie jak osoba pijana. Badania dowodzą, że człowiek cierpiący na deficyty snu jest w ruchu drogowym, w pracy, w domu, tak samo groźny jak ktoś nadużywający na co dzień alkoholu. Poziom przytępienia zmysłów, spowolnienia reakcji i zaburzone poczucie realności w obu przypadkach są porównywalne.   Zatem jeśli jesteś odpowiedzialny i nigdy nie siadasz za kierownicę ani nie stajesz na swoim stanowisku pracy po spożyciu alkoholu, bądź równie odpowiedzialny również w przypadku nieprzespanej nocy.
Pełnia Księżyca wpływa na nasz sen.  
Fakt.     Badania naukowe dowodzą, że cykle księżycowe nie pozostają bez wpływu na sen większości ludzi choć nie bardzo do końca wiadomo dlaczego tak się dzieje. Jedna z teorii mówi o krążących w człowieku płynach oraz ich poddawaniu się sile przyciągania - przypływom i odpływom, podobnie jak wody mórz.   Szczególnie silnie oddziałuje i zaburza rytm snu pełnia Księżyca. Bardziej wrażliwe osoby mogą w związku z tym mieć całkiem spore problemy z zaśnięciem i przespaniem spokojnie całej nocy. Warto w takim przypadku maksymalnie zaciemnić sypialnię i spróbować metod relaksacyjnych.
Skowronki wstają o świcie, Sowy buszują po nocach.  
Prawda.     Naukowcy w dziedzinie snów podzielili ludzi na dwie grupy. Tych chodzących spać „z kurami” i wstających o wschodzie słońca oraz osoby zasypiające grubo po północy i odsypiające nocne igraszki do południa.   Każdy z nas ma inne potrzeby, także te z zakresu snu. Ale warto wiedzieć, że Skowronki, budzące się wraz pierwszymi promieniami słońca mogą, pod wpływem warunków w jakich przyszło im żyć, np. z powodu wykonywanej pracy, zmienić się w Sowy i na odwrót. Ważne jest aby nie działać wbrew potrzebom własnego organizmu. Jeśli sytuacja życiowa zmusza nas do drastycznej zmiany rytmu dobowego to nie trzymajmy się na siłę starego cyklu, który w takich okolicznościach może nam zaszkodzić.
Zapominasz 90% swoich snów.  
Fakt.     W zaledwie 5 minut po przebudzeniu nie pamiętasz połowy swoich snów. W ciągu kolejnych 5 minut, 90% z nich ulatuje całkowicie. Słynny poeta Samuel Taylor Coleridge obudził się pewnego ranka, mając wcześniej fantastyczny sen. Swoją wizję zaczął od razu spisywać na papier i tak powstał jeden ze słynniejszych angielskich poematów: Kubla Khan. W pewnym momencie (dokładnie po 54 wersach) ktoś na moment przerwał mu pisanie. Coleridge, powróciwszy do pisania, nie był w stanie przypomnieć sobie reszty snu. Poematu nigdy nie dokończono.
Nie każdy śni w kolorze.  
Prawda.     Zastanawiającym jest fakt, że 12% ludzi śni wyłącznie w kolorze czarno-białym. U ludzi występują także pewne standardowe motywy senne, jak przeżycia szkolne, pościg, bieg w miejscu, doświadczenia seksualne, spadanie, spóźnianie się, śmierć znanej osoby, wypadanie zębów, latanie, oblewanie egzaminu czy wypadek samochodowy. Nie wiadomo jednak, czy widzenie snu w czarno-białych kolorach wpływa jakoś na intensywność odczuwanych przy nich emocji.
Czy wie Pan/Pani co to jest paraliż senny?  
Paraliż senny bywa określany zamiennie jako porażenie przysenne albo paraliż przysenny. Osoby, które doświadczyły kiedykolwiek paraliżu sennego, relacjonują, że jest to zjawisko dziwne, trudno wytłumaczalne i przerażające. Paraliż senny zalicza się do zaburzeń snu. Stan ten pojawia się najczęściej w momencie, kiedy człowiek zasypia lub wówczas, kiedy przechodzi ze snu do czuwania, czyli budzi się.     Głównym objawem tego stanu jest kompletny lub częściowy bezwład ciała, przemijający paraliż ramion, nóg i górnej części tułowia. Niekiedy pojawia się silne i nieuzasadnione uczucie niepokoju, strach, przerażenie lub poczucie utraty kontroli nad rzeczywistością. Rzadko występują halycunacje wizualne lub dźwiękowe, które przez osobę dotkniętą tą dolegliwością są opisywane jako odwiedziny obcych istot lub złych mocy.
To, gdzie i na czym śpimy, nie ma znaczenia.  
Fałsz.     Wręcz przeciwnie. Zdrowy i spokojny sen potrzebuje odpowiedniego środowiska. Dlatego, należy zadbać o odpowiednią atmosferę wyciszenia w sypialni i przede wszystkim, o odpowiedni materac. Dla par dobrym wyborem będzie na przykład materac kieszeniowy (np. materace kieszeniowe 140x200). Zastosowane w nim kieszenie z umieszczonymi wewnątrz sprężynami tworzą odpowiednio 7 lub 9 stref, dzięki czemu zapewniają optymalne dopasowanie do ciała. Dobierając odpowiedni materac warto również pomyśleć, by spełniał nasze wymagania w zależności od pory roku. Materac dwustronny lato zima dzięki zastosowanej z jednej strony warstwie z wełny owczej w sezonie jesienno-zimowym utrzyma ciepło przez całą noc i ułatwi zasypianie. Umieszczona z drugiej strony przewiewna pianka doskonale sprawdzi się z kolei w miesiącach wiosenno-letnich, kiedy nasz organizm nie potrzebuje dodatkowego ciepła.
Świadome sny są odpowiedzialne za wiele wynalazków.  
Fakt.     Świadome sny są odpowiedzialne za wiele wynalazków, których używamy do tej pory, wielu naukowców twierdziło, że potrafią kontrolować swój sen i to ich mocno rozwija. Na przykład:   - Pomysł Google – Larry Page - Maszyna do szycia – Elias Howen - Większość projektów Nikola Tesli, pochodziła z jego snów, twierdził on, że w snach poznał wyższą cywilizację i to ona daje mu pomysły na projekty. Ba! Twierdził on, że to oni są ich autorami, a on jedynie realizuje ich projekty. Niestety nie chciał podzielić się z resztą świata swoją łącznością z „niebieskimi postaciami” ponieważ twierdził, iż mogłoby to być niebezpieczne dla ludzkości. cytat:   ''Tesla już od wczesnego dzieciństwa podróżował w czasie i przestrzeni. Za sprawą niezwykłej przypadłości śnił na jawie – odwiedzając fantastyczne miasta oraz kraje. W wydanym przez czasopismo „Electrical Experimenter” autobiograficznym cyklu wspomnień „My Inventions” (1919 r.) pisał: „Żyłem tam, spotykałem ludzi, nawiązywałem przyjaźnie oraz znajomości i, co wydać się może niewiarygodne, były mi one równie drogie jak te z normalnego życia”. Z podróży przywoził niezliczone projekty, które opracowywał w najdrobniejszych wręcz detalach we własnej wyobraźni i których zwykle nie przenosił na papier, ponieważ nie było już takiej potrzeby, poza tym nie znosił rysować[…]''   … i wiele, wiele więcej!      
Zwierzęta również śnią.  
Fakt.     Nasze zwierzęta również śnią. Przyjrzyj się kiedyś psu czy kotu śniącemu, kiedy śni o bieganiu to możesz wówczas zauważyć ruch kiedy próbuje biec śniąc, wygląda to naprawdę komicznie.