Kontakt

Analiza wyników ankiety "Quiz Historyczny."

Quiz Historyczny.  
Jak na imię ma Gajusz Juliusz Cezar?  
Gajusz.     Cezar to przydomek rodzinny , Juliusz to nazwa rodu rzymskiego . Gajusz to jego imię.
Który odkrywca okrył się niesławą jako brutalny pirat?  
Vasco da Gama.     Podczas swych podróży do Indii da Gama przepływał przez kontrolowane przez Arabów tereny wschodniej Afryki, gdzie spotykał się, jako innowierca, z mało przychylnym przyjęciem. Nie mogąc zaopatrzyć okrętów, zaczął w końcu rabować okręty handlarzy arabskich. Ostatecznie zaczął je zwalczać jako rywali, a jego metody stawały się coraz brutalniejsze - aż do spalenia żywcem pielgrzymów powracających z Mekki na nieuzbrojonym okręcie, w tym kobiet i dzieci.
Czym płacono w wolnym Mieście Gdańsku?  
Guldenami.     Gulden gdański – wprowadzony w 1923 r. w Wolnym Mieście Gdańsku w miejsce marki niemieckiej. Obowiązywał jako środek płatniczy do końca 1939 r. Nawiązywał do waluty Wolnego Miasta Gdańska w czasach napoleońskich. Na fot. rewers monety dwuguldenowej.
Czym różni się obóz koncentracyjny od obozu zagłady?  
W obozach koncentracyjnych ludność zebrana miała przymus pracy fizycznej na rzecz obozu.     Obóz koncentracyjny różnił się tym od obozu zagłady, że nakazana w nim była praca fizyczna na rzecz rozbudowy obozu i przerobu niewolniczego w bliskim sąsiedztwie.
Jak się nazywa ptak, który jest narodowym symbolem Węgier?  
Turul.     Turul to nazwa mitycznego ptaka, prawdopodobnie raroga lub sokoła, który miał przyprowadzić lud Madziarów w miejsce obecnych Węgier. Choć nie jest oficjalnym godłem państwa, to stanowi ważny symbol narodowy Węgrów.
Wielki głód w Irlandii w latach 1845-1852 wywołany został przez chorobę. Chorobę czego?  
Ziemniaków.     Choć przywleczony z Ameryki Północnej grzyb niszczył plony ziemniaków w całej Europie, to problem w Irlandii okazał się szczególnie dotkliwy. Ze względu na znaczną biedę i uwarunkowania klimatyczne, ziemniaki i nabiał stanowiły podstawę żywieniową dla większości mieszkańców wyspy.
Kto był pierwszym królem Polski?  
Bolesław Chrobry.     Bolesław Chrobry był pierwszym królem Polski i drugim z kolei władcą. Syn Mieszka I. Na początku rządził jako książe, dopiero na kilka miesięcy przed śmiercią, w 1025 roku koronował się na króla Polski.
W wieku ilu lat Aleksander Wielki został królem Macedonii?  
20 lat.     Aleksander po śmierci swojego ojca, Filipa II, został ogłoszony 336 r.p.n.e. królem Macedonii, mając zaledwie 20 lat. Nie przeszkodziło mu to jednak w kontynuacji podbojów zapoczątkowanych przez ojca. Aleksander podbił prawie całe Imperium Perskie i obalił króla perskiego Dariusza III, ogłaszając się "Królem Azji".
Jaka to flaga?  
Francuska.     Flaga Republiki Francuskiej jest prostokątem podzielonym na trzy pionowe pasy: niebieski, biały i czerwony. Została wprowadzona 5 marca 1848r. Kolor biały nawiązuje do wcześniejszej białej flagi królewskiej, a kolory czerwony i niebieski to tradycyjne kolory Paryża. W czasie wprowadzania obecnie obowiązującej flagi Francji interpretacja znaczenia i symboliki kolorów flagi głosiła, iż barwa biała oznacza króla, barwa niebieska – szlachtę, zaś barwa czerwona – lud; kolory te, umieszczone na fladze symbolizować miały równość tych grup społecznych i wskazywać na ich równorzędny status.
Jakie miasto było stolicą Hiszpanii przed przeniesieniem jej do Madrytu?    
Toledo.     Toledo – miasto w środkowej Hiszpanii (ok. 70 km na południe od Madrytu), ok. 83 tys. mieszk. (2011) i pow. 232,1 km². Leży na wzgórzu w zakolu rzeki Tag. Stolica wspólnoty autonomicznej Kastylia-La Mancha i prowincji Toledo. Ośrodek przemysłu lekkiego, spożywczego i rzemiosła artystycznego. Jeden z najcenniejszych klejnotów hiszpańskiej architektury. Wielu znanych ludzi i artystów urodziło się lub mieszkało w Toledo, m.in. Al-Zarkali, Garcilaso de la Vega, Eleonora z Toledo, Alfons X Mądry i El Greco. Do 1561 Toledo było stolicą Królestwa Kastylii.
Jak brzmi motto Szwajcarii?  
Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego.     "Unus pro omnibus, omnes pro uno" to łacińska wersja motta Szwajcarii.
Pod jaką nazwą rzymskie Koloseum było znane w czasach antycznych?  
Amfiteatr Flawiuszów.     Koloseum zostało wybudowane przez trzech cesarzy znanych jako dynastia Flawiuszów (Wespazjan, Tytus, Domicjan). Starożytni mieszkańcy Rzymu nazywali je z tego powodu Amfiteatrem Flawiuszów. Nazwa "Koloseum" zaczęła być używana w odniesieniu do budynku dopiero w X-XI wieku.
W którym roku miała miejsce słynna Uczta u Wierzynka w istniejącej do dziś krakowskiej restauracji Wierzynek?  
1364 r.     Trwająca 21 dni uczta zorganizowana została w Krakowie przez Mikołaja Wierzynka na polecenie Kazimierza Wielkiego w trakcie zjazdu europejskich monarchów i książąt. Brali w niej udział m.in. Ludwik Węgierski i Karol IV.
Jaką funkcję pełni budynek ze zdjęcia?  
To spalarnia śmieci.     Ten ekscentrycznie wyglądający budynek ze złotą kopułą to... miejska spalarnia śmieci! Spittelau w Wiedniu na początku funkcjonowania dostarczał energię cieplną pobliskiemu szpitalowi. Jest to jedna z trzech spalarni w Wiedniu. Obiekt powstał w 1971 roku, ale swój obecny wygląd zawdzięcza pożarowi w 1987 roku po którym elewacje pomalował Friedensreich Hundertwasser, który był wszechstronnym artystą i aktywistą ochrony środowiska.
Czego nie nazwano nigdy na cześć Kolumba?  
Morza.     Istnieje państwo Kolumbia. Columbia jest stolicą stanu USA, Karoliny Południowej. Uniwersytet Columbia jest jedną z najstarszych uczelni USA.