Analiza wyników ankiety "Rośliny Trujące."

Rośliny Trujące.    
Oleander.     Piękno kwitnących oleandrów, które są jednym z ulubionych kwiatów ogrodowych uprawianych w całej Europie, jest zdradliwe. Podobnie jak szczwół i tojad, oleander już od czasów antycznych cieszył się sławą wśród trucicieli.       Piękno kwitnących oleandrów, które są jednym z ulubionych kwiatów ogrodowych uprawianych w całej Europie, jest zdradliwe. Podobnie jak szczwół i tojad, oleander już od czasów antycznych cieszył się sławą wśród trucicieli.
Prawda.     Śmiertelną dawką dla człowieka jest nawet jeden przeżuty liść oleandra. Roślina jest cała przesiąknięta jadem, a otruć można się nawet miodem zbieranym z kwiatów oleandra.     Skutki zatrucia: Pierwsze objawy zatrucia oleandrem pojawiają się dość szybko. Są to wymioty, krwawa biegunka, dreszcze na całym ciele, a następnie utrata świadomości i śpiączka. Trucizna działa też bezpośrednio na akcję serca, wywołując arytmię lub nawet zawał.
Bieluń (Datura).     Bylina osiągająca zwykle 100-200cm wysokości. Wytwarza jajowate, ale ostro zakończone liście i trąbkowate kwiaty o barwie zależnej od gatunku i odmiany.       Jak inaczej nazywana jest datura?
Roślina potocznie jest nazywana „anielską trąbą” i rzeczywiście spożycie jej liści, kwiatów czy nasion może zapewnić bilet...w jedną stronę. Bieluń jest silnie trujący a objawy mogą być zróżnicowane (mdłości, pobudzenia, ataki szaleństwa, halucynacje, zaburzenia widzenia i ostatecznie paraliż układu oddechowego).  
Naparstnica purpurowa.     Popularna roślina na wysokie rabaty. Chętnie sadzona w ogrodach naturalistycznych i wiejskich. Jest wykorzystywana do produkcji preparatów nasercowych.   Może powodować mdłości wymioty, zaburzenia widzenia, paraliż i śmierć poprzez zatrzymanie pracy serca.       Jaką wysokość osiąga naparstnica purpurowa?
80-150 cm.     Bylina osiągająca 80-150cm wysokości. Wykształca lancetowate liście i kapturowate, fioletowe kwiaty zebrane w grona.
Rącznik pospolity.     Dojrzała postać rośliny może osiągać wysokość nawet 4 m, przez co przypomina drzewo. Jej nasiona zawierają trującą rycynę.     Skutki zatrucia: Pierwszymi objawami są: uczucie palenia w ustach, wymioty i biegunka, które pojawiają się już po 2-3 godzinach od spożycia. Początkowo słabe, mogą przypominać symptomy grypy. Śmierć następuje nieoczekiwanie po 5-8 dniach w wyniku krwotoku z wątroby i nerek.       Czy rącznik wykorzystywany jest w kosmetyce?
Tak.     Rącznik jest popularną rośliną ozdobną, ma też zastosowanie w kosmetyce, zielarstwie. Uprawiany także u nas. Choć zabić może już kilka nasion, są one użyteczne. Wyrabia się z nich olej rycynowy, który pozbawiony trujących właściwości, stosuje się na przykład w kosmetykach.
Cis pospolity.   Dekoracyjny krzew o wszechstronnym wykorzystaniu w ogrodzie, dostarcza pokarmu wielu gatunkom ptaków. Krzew osiągający zwykle kilka metrów wysokości. Igły są ciemnozielone z wierzchu i jaśniejsze od spodu, owoce natomiast są charakterystyczne – to miękkie, czerwonawe osnówki.       Jak szybka w działaniu jest trucizna zawarta w jagodach cisu?
Jadu z cisów do wyrobu zatrutych strzał używali z kolei średniowieczni Europejczycy. Trujące są jego jagody, przy czym nie sam miąższ owocu, lecz jego nasiona. Trucizna jest niezwykle szybka w działaniu, utrata świadomości i śmierć w wyniku zawału serca następuje w ciągu 2 godzin.  
SASANKA ZWYCZAJNA.     Występuje w całej Europie, rośnie na suchych łąkach, w suchych lasach sosnowych, na słonecznych zboczach. Roślina światłolubna (heliofit). Niegdyś występowała w Polsce dość powszechnie w środowisku naturalnym, jednakże już prawdopodobnie wymarła na naturalnych stanowiskach. Jest natomiast często uprawiana w ogrodach. Oprócz typowego gatunku w uprawie występują jej mieszańce określane często nazwą sasanka ogrodowa (Pulsatilla ×hybrida), często mylone z sasanką zwyczajną.     Objawy zatrucia po zjedzeniu to m.in. wymioty, drgawki, zapaść, problemy z oddychaniem. Wszelkie prace ogrodowe przy sasance należy wykonywać w rękawicach, gdyż dotykanie jej gołymi rękami może spowodować podrażnienia skóry.       Czy sasanka objęta jest w Polsce ochroną?
Tak.     Roślina objęta w Polsce ścisłą ochroną gatunkową.
Miłek wiosenny.     Bylina osiągająca wys. 15-25cm. Wykształca równowąskie liście i miseczkowate, żółte kwiaty. Przy spożyciu występują mdłości, wymioty, zaburzenia widzenia i paraliż. W większej ilości może zatrzymać akcję serca i doprowadzić do śmierci.       Czy miłek jest rośliną wykorzystywaną w ziołolecznictwie?
Tak.     Gatunek ten jest wykorzystywany w ziołolecznictwie – jako środek działający m.in. moczopędnie i uspokajająco. Jest to jednocześnie silnie trująca roślina i nie zaleca się stosowania jej „domowym sposobem”.
Mak polny.       Surowiec zielarski maku polnego ma właściwości przeciwzapalne, uspokajające oraz powlekające. Płatki kwiatowe maku często dodawane są do różnych mieszanek ziołowych. Ponadto, dzięki właściwościom przeciwzapalnym, ekstrakt z tej rośliny wchodzi w skład wielu płynów do higieny intymnej.       Jaka substancja znajduje się w całej roślinie maku polnego, która jest silnie trująca?
Sok mleczny.     W całej roślinie maku polnego znajduje się sok mleczny, który jest silnie trujący.
Trzmielina pospolita.     Krzew ten jest pospolity w Europie i Azji. W Polsce również rośnie na całym obszarze. Trzmielina jest niewielka, dorasta do 3 metrów wysokości. Rośnie na podłożu żyznym i wilgotnym.     Śmiertelna dawka dla dorosłego człowieka to zjedzenie ...
Za śmiertelną dla dorosłego człowieka dawkę uważa się 35 owoców.     Te trujące nasiona nie szkodzą jednak ptakom, które trawią tylko osnówki, nasiona zaś wydalają.
Ostrokrzew kolczasty.     To bardzo piękny krzew, ale zdradliwy, jeśli w ogrodzie bawią się dzieci. Nie powinien też być sadzony przy wybiegach dla koni. Jego owoce i liście są bowiem trujące. W dodatku ryzyko zatrucia jest przez większość roku, bo owoce wiszą na gałązkach praktycznie od czerwca do maja.     Ostrokrzew kolczasty (Ilex aquifolium) jeszcze 15 lat temu był w Polsce rzadki. Powód - wymarzał, zwykle już przy minus 20 stopniach Celsjusza. Pod koniec lat 90. XX wieku w sklepach pojawiły się jednak odmiany odporne na siarczysty mróz, dobrze rosnące nawet na słabej glebie. Obecnie jest dość popularny. Z jego gałązek często robi się stroiki na Boże Narodzenie i Wszystkich Świętych.       Czy liście ostrokrzewu opadają na zimę?
Nie.     Ostrokrzew kolczasty jest piękny. Ma liście, które nie opadają na zimę. Atrakcyjne są także jego owoce (wielkości grochu) - na krzewach 10-15-letnich są ich setki. Najpierw mają kolor zielony, potem przechodzą w pomarańcz, a następnie w czerwień. Niestety, wręcz kuszą, by je zjeść.     Spożycie ostrokrzewu może powodować najpierw wymioty i biegunkę a później paraliż i zaburzenie pracy serca.
Gwiazda Betlejemska.     Znajdują się w niej szkodliwe substancje, które w kontakcie ze skórą człowieka mogą spowodować podrażnienie skóry (zaczerwienienie), a spożycie liści lub owoców może nawet wywołać zatrucie. Czerwone liście gwiazdy betlejemskiej są dużą atrakcją dla małego dziecka, które wszystko chętnie wkłada do buzi. Przez co mogą stanowić dla niego poważne zagrożenie dla zdrowia.       Czy wszystkie części gwiazdy betlejemskiej są trujące?
Tak.     Ta roślina należy do gatunku wilczomleczowatych i wszystkie jej części są szkodliwe. W łodygach, liściach i korzeniach znajduje się trujące mleczko. Spożycie go może spowodować miejscowe podrażnienie jamy ustnej. W dużych ilościach może wywołać poważne zatrucie wymagające hospitalizacji.
Cyklamen perski.     Bardzo długo kwitnie w doniczkach, dzięki czemu jest chętnie uprawianą rośliną ozdobną. Spożycie cyklamenu nie powoduje śmierci, jednak może mieć bardzo przykre skutki. Zawarta w roślinie cyklamina spowodować może nudności, bóle głowy i biegunkę.       Cyklamen, zwany jest inaczej:
Cyklamen, znany również jako fiołek alpejski, występuje dziko w górach Europu, Azji Zachodniej i Afryki Północnej.  
Tojad sudecki.     W greckiej mitologii to właśnie akonityna, trucizna tojadu, znajdowała się w ślinie trójgłowego psa Cerbera strzegącego wejścia do Hadesu. Ta niebezpieczna roślina z intensywnie fioletowymi kwiatami i poza mitami ma długą historię. Z efektów jej działania korzystali Eskimosi z plemienia Alutiiq, którzy wyciągiem z tego korzenia pokrywali harpuny do połowu wielorybów. Potrafili nimi uśmiercić nawet 30-tonowego długopłetwca.       Jaka jest śmiertelna dawka akonityny dla człowieka?
Śmiertelna dawka dla człowieka to zaledwie 3 miligramy akonityny.     Skutki trucizny: Ofiara najpierw czuje mrowienie w ustach, które stopniowo obejmuje całą głowę. Po godzinie odczuwa już kłucie w całym ciele, ale to stopniowo przechodzi, bo trucizna działa znieczulająco. Śmierć następuje w wyniku uduszenia i zawału serca. Jeśli praca serca i oddech zostaną sztucznie podtrzymane, istnieje duża szansa na przeżycie nawet przy ciężkim zatruciu.
Szczwół plamisty.     Ten niepozorny kwiat, krewny tak nieszkodliwych roślin jak marchew, pietruszka czy kminek, jest jedną z najbardziej trujących roślin świata. Rośnie niemal wszędzie, jest powszechny również u nas, o czym świadczy wiele jego nazw ludowych. Szczwół zawiera alkaloid koniinę, który wchłania się nie tylko przez układ pokarmowy, ale również skórę. Zatruć można się nawet przy wąchaniu kwiatów.       W ostateczności co dzieje się z osobą zatrutą tym kwiatem?
    Ostatecznie człowiek dusi się, zachowując w pełni świadomość.     Skutki zatrucia: Przy zatruciu szczwołem w pierwszej chwili nic się nie dzieje. Koniina początkowo działa pobudzająco. Po pewnym czasie zaczyna blokować sygnały nerwowe, co prowadzi do paraliżu mięśni. Ostatecznie człowiek dusi się, zachowując w pełni świadomość.