Analiza wyników ankiety "Quiz Fizyczny."

Quiz Fizyczny.    
Obywatelstwa, którego państwa, Albert Einstein nigdy nie posiadał?    
Izraela.         Z pochodzenia Einstein był niemieckim Żydem. Do 1896 posiadał obywatelstwo niemieckie. W 1901 r przyznano mu obywatelstwo Szwajcarii. W 1940 r złożył przysięgę na konstytucję i został obywatelem Stanów Zjednoczonych. Sam Einstein uważał się za niemieckojęzycznego bezpaństwowca, pochodzenia żydowskiego i zawsze protestował przeciwko przypisywaniu jego osiągnięć któremukolwiek z państw. Formalnie nigdy nie posiadał Izraelskiego Obywatelstwa.
Jak nazywa się urządzenie przetwarzające energię elektryczną na energię akustyczną?    
Słuchawka.    
Do produkcji jakiego rodzaju opon używana jest najbardziej miękka guma?    
Zimowych.         Opony zimowe mają miękką gumę, by były wciąż elastyczne po zmrożeniu. Należy je koniecznie zmienić wiosną, gdyż w wysokich temperaturach robią się bardzo miękkie i bardzo szybko niszczą.
Którego greckiego konstruktora nazywa się ''ojcem pneumatyki''?    
Ktesibiosa.         Ktesibios był greckim konstruktorem, wynalazcą i matematykiem, działającym w Aleksandrii za panowania Ptolemeusza II Filadelfosa. Jego prace na temat sprężystości powietrza i konstrukcje wykorzystujące to zjawisko dały mu tytuł „ojca pneumatyki”. Żadne z dzieł Ktesibiosa nie przetrwało do czasów współczesnych. Ktesibiosa uznaje się jako wynalazce pompy tłoczącej i organów wodnych a także zegarów wodnych działających dzięki stałemu strumieniowi wody.
Ile wynosi 50 stopni Fahrenheita po przeliczeniu na stopnie Celsjusza?    
10 °C         Obliczenie jest bardzo proste – wystarczy podstawić dane do wzoru : (50°F-32)*5/9 w wyniku czego otrzymujemy wynik =10°C. Obecnie skalę Fahrenheita definiuje się przez porównanie ze skalą Celsjusza (32°F = 0°C; 212°F = 100°C).
Kto otrzymał pierwszą nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 1901 roku?    
Henri Becquerel.         Pierwszym laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki został Röntgen. Uzasadnienie: „W uznaniu zasług, które oddał przez odkrycie promieni nazwanych jego imieniem”.
Kto wypowiedział to słynne zdanie?     ''Teraz stałem się Śmiercią, niszczycielem światów''.    
Robert Oppenheimer.         Robert Oppenheimer: amerykański fizyk, profesor na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, dyrektor naukowy Projektu Manhattan. Nazywany ojcem bomby atomowej. Był dyrektorem Institute for Advanced Study i pracował jako starszy profesor fizyki teoretycznej (stanowisko zajmowane wcześniej przez Alberta Einsteina).
W jakich miesiącach Wieża Eiffla jest najwyższa?    
Lipiec-sierpień.         Wieża ma 320 metrów wysokości. Jako, że wykonana jest ze stali, która ma wysoki współczynnik rozszerzalności temperaturowej, to jej wysokość zmienia się o ok. 15 cm w zależności od pory roku.
Każdy zna wzór E=mc^2, ale co to jest właściwie ''c'' w tym wzorze?    
Prędkość światła (fali elektromagnetycznej w próżni).         Stwierdzenie istnienia niezerowej energii spoczynkowej (tzn. energii w układzie własnym) obiektu (układu) odosobnionego (swobodnego) i jej równości z masą spoczynkową było istotnym odkryciem naukowym. Wielkości te związane są wzorem: E = mc^2, gdzie E to energia spoczynkowa (lub całkowita), m - masa spoczynkowa(lub relatywistyczna, c - prędkość światła w próżni.
Za pomocą jakich fal wysyła sygnały typowy pilot TV?    
Za pomocą podczerwieni.         Fale podczerwieni, o długości niewiele większej od koloru czerwonego, zachowują się podobnie do światła widzialnego. Można odbijać sygnał pilota od lustra, sufitu lub białej ściany.
Dlaczego linie napięcia elektrycznego w lecie wiszą luźno, a w zimie są napięte?    
W wyniku wysokiej temperatury w lecie długość przewodów rośnie, a w zimie maleje.         Długość przewodów jest zależna on temperatury. Przez zjawisko rozszerzalności termicznej w lato przewody zwiększają swoją długość, a w zimie wręcz przeciwnie, zmniejszają. Gdyby przewody były napięte w lecie, w zimę zerwałyby się.
W ilu stopniach wrze woda w skali Reaumura?    
80         Skala Réaumura to jedna ze skal termometrycznych, wprowadzona w 1731 roku przez francuskiego fizyka R.A.F. de Réaumura, często używana w Europie Środkowej do początków XX w. W skali Réaumura temperatura topnienia lodu wynosi 0 °Ré (tak jak w skali Celsjusza), a wrzenia wody 80 °Ré (100 °C), dlatego 1 °C odpowiada 0,8 °Ré. Jako przyrodnik René Réaumur pierwszy opisał życie społeczne pszczół.
Ile patentów uzyskała Maria Skłodowska-Curie?    
Żadnego.         Maria i Piotr Curie świadomie zrezygnowali ze starań o patenty na opracowane przez siebie metody, aby umożliwić całej ludzkości korzystanie ze swych osiągnięć.
Kto wynalazł piorunochron?    
Benjamin Franklin.         Urządzenie zwane piorunochronem a dawniej odgromnikiem wynalazł w roku 1752 Benjamin Franklin. Swój wynalazek testował na budynku, w którym mieszkał. Ten amerykański filozof i uczony od 1978 roku zajmował się badaniami zjawiska elektryczności. To właśnie on zaproponował podział elektryczności na dodatnią i ujemną. Szczególni interesował się zjawiskiem wyładowań atmosferycznych i swoje obserwacje prowadził przez wiele lat. Zaowocowały one właśnie konstrukcją odgromnika.
Jaka jest jedyna właściwość fizyczna, którą ciężka woda różni się od zwyczajnej wody?    
Ciężka woda ma większą gęstość.         Ciężka woda zawiera deuter zamiast powszechnego wodoru-1. Ponieważ atomy deuteru są cięższe, ciężka woda ma o około 11% większą gęstość, niż zwykła woda. Poza tym, wszystkie jej pozostałe właściwości, łącznie z wyglądem, zapachem i smakiem są identyczne. Ze względu na większą gęstość, część reakcji biochemicznych przebiega z jej udziałem nieco inaczej, choć różnice są subtelne. Organizmy żywe są w stanie przeżyć nawet, gdy połowa wody w nich zawartej zostanie zastąpiona ciężką wodą.
W skład jądra atomowego wchodzą:    
Protony i neutrony.         Jądro atomu zbudowane jest z jednego lub więcej protonów i neutronów, zwanych nukleonami.