FIBRYNOGEN
Aby ograniczyć utratę krwi i ułatwić regenerację naczynia krwionośnego w miejscu zranienia powstaje skrzep. Tworzą go płytki krwi i rozpuszczone w osoczu białko- fibrynogen. Pod wpływem substancji wydzielanej przez płytki krwi- trombinę, fibrynogen zmienia się w fibrynę, która tworzy gęstą sieć w miejscu zranienia.
Znałeś/aś odpowiedź na to pytanie?
Czy wirusy są zaliczane do organizmów żywych?
NIE, ŻADNE NIE NALEŻĄ
Wirusy nie są zaliczane do organizmów żywych, choć uaktywniają się w organizmie żywiciela. Nie posiadają m.in. budowy komórkowej i nie wykazują żadnych procesów metabolicznych.
Ciekawe informacje?
Konwalia to popularna roślina ozdobna posiadająca kwiaty o charakterystycznym zapachu i dzwonkowatym kształcie. Czy poza walorem estetycznym posiada ona jakieś właściwości?
TAK, JEST WYKORZYSTYWANA JAKO LEK NA SERCE
Konwalia majowa wzmacnia siłę skurczu serca i jest stosowana w początkowych stadiach niewydolności krążenia. Jest jednocześnie silnie trująca przy przedawkowaniu.
Trudne pytanie?
Z której części serca wychodzi aorta?
Z LEWEJ KOMORY
Serce składa się z dwóch komór i dwóch przedsionków. Krew bogata w dwutlenek węgla z prawego obiegu wędruje do płuc, gdzie zostaje natleniona, powraca żyłami płucnymi do lewej komory (poprzez lewy przedsionek) i zostaje przetransportowana aortą do dalszych organów.
Wiedziałeś/aś o tym wcześniej?
Na jakim organizmie Gregor Mendel badał dziedziczność genów?
NA GROSZKU
Gregor Mendel nazywany jest ojcem genetyki. Do swoich badań wykorzystywał groch, ponieważ mógł uzyskać szybko następne pokolenia. Usuwał on pręciki kwiatów, by zapobiec samozapłodnieniu, a gdy uzyskał osobniki czystych linii, krzyżował je ze sobą. Zauważył, że gdy skrzyżuje roślinę o kwiatach barwy czerwonej z rośliną o kwiatach barwy białej, uzyska rośliny o kwiatach czerwonych. Gdy następnie skrzyżuje je ze sobą istnieje 25% prawdopodobieństwa na uzyskanie barwy białej.
Ciekawe informacje?
Przez co transportowany jest tlen w krwi człowieka?
PRZEZ ERYTROCYTY I OSOCZE
Tlen transportowany jest głownie przez erytrocyty. W połączeniu z hemoglobiną tworzy utlenowaną (nie utlenioną, nie zachodzi reakcja utlenienia pomiędzy żelazem a tlenem) hemoglobinę - oksyhemoglobinę. Natomiast około 3% tlenu transportowane jest w postaci rozpuszczonej w osoczu.
Znałeś/aś odpowiedź na to pytanie?
Czym jest choroba Hashimoto?
AUTOMMUNOLOGICZNE ZAPALENIE TARCZYCY
Choroba Hashimoto to zapalenie tarczycy o podłożu autoimmunologicznym, częsta przyczyna pierwotnej niedoczynności tarczycy. Terapia to L-tyroksyna.
Ciekawe informacje?
Z czego zbudowane są igły jeża?
Z KERATYNY
Keratyny to proteiny będące głównym budulcem włosów, paznokci, rogów i pazurów ssaków. Igły jeża mają budowę podobną do włosów - są w środku puste, zawierają jednak znacznie więcej keratyn.
Trudne pytanie?
Jaka choroba powodowana jest 3 chromosomem w 21 parze chromosomów?
ZESPÓŁ DOWNA
Zespół Downa, trisomia 21 (ang. Down syndrome, trisomy 21), dawniej nazywany mongolizmem – zespół wad wrodzonych spowodowany obecnością dodatkowego chromosomu 21. Eponim pochodzi od nazwiska brytyjskiego lekarza Johna Langdona Downa, który opisał go w 1866 roku. W 1959 roku Jérôme Lejeune odkrył, że u podstaw zespołu wad wrodzonych leży trisomia chromosomu 21.
Znałeś/aś odpowiedź na to pytanie?
Ile jest kręgów lędźwiowych?
5
Kręgosłup posiada 33- 34 kręgów składa się z: 7 kręgów szyjnych, 12 kręgów piersiowych, 5 kręgów lędźwiowych, 5 kręgów krzyżowych (zrośniętych z kością krzyżową), 4 lub 5 kręgów guzicznych (zrośniętych z kością guziczną)
Ciekawe informacje?
W której erze geologicznej żyjemy?
KENOZOICZNEJ
Era kenozoiczna – era, która rozpoczęła się ok. 66 mln lat temu (od wymierania kredowego) i trwa do dziś. Era kenozoiczna bywa czasem określana mianem ery ssaków, owadów lub ery roślin kwiatowych, bowiem te grupy przeszły w niej równie intensywny rozwój ewolucyjny.
Trudne pytanie?
Do jakiej nadrodziny należą mrówki?
OSY
Chociaż trudno w to uwierzyć, mrówki należą do tej nadrodziny. Są bliżej spokrewnione z osami i szerszeniami, niż, zdawałoby się, dużo bardziej do osy podobne pszczoły i trzmiele.
Ciekawe informacje?
Jak długi jest przełyk człowieka?
23-25 cm
Przełyk-organ łączący gardło z żołądkiem służy transportowaniu pokarmu na tym właśnie odcinku. Nie ma funkcji trawienia pokarmu.
Trudne pytanie?
Ile razy rocznie poruszają się żebra podczas oddychania?
5 milionów
W trakcie oddychania żebra poruszają się rocznie 5 milionów razy.
Podobała Ci się ta ankieta?
Ruchomy typ połączenia kości to...?
ŻADNE Z POWYŻSZYCH
Ruchome połączenia kość noszą nazwę stawów. Ze względu na zakres wykonywanych ruchów dzielimy je na jednoosiowe, dwuosiowe, wieloosiowe.
Oceń w skali od 1 do 5 w jakim stopniu podobała Ci się ankieta.